No products
The value of the basket includes the minimum delivery cost.
SID-Z-ST702/T
New product
Warning: Last items in stock!
Availability date: 2018-05-22
Manual ironing press with plate for trouser's hips ironing. Upper plate is closed by mechanical foot button, which simplifies use of device and optimalise the way of usage i maintenance of device. Both plates are ready to add steam feature. Bottom plate is prepared for steam suction system. There is a variant of device that can be adapted to central steam suction and steam generator. Additional accesories: 9L 10/ 12 KW steam generator, 20L 15/18 KW, steam iron and others.
| Height | 90 cm |
| Width | 130 cm |
| Depth | 115 cm |
| Weight | 355 kg |
| Electrical connetcion | 220-240V |
| Pomp power | 400 W |
| Suction motor power | 400 W |
| Amount of steam needed | 16 - 20 kg/h |
| Steam working pressure | 5 Bar |
| Boiler drain valve diameter | 1/2 inch |
| Type of water connection | Rubber pipe internal diameter 12mm |
| Air consumption | 120 Nl/min |
| Central suction vacuum | 250 mm H₂O |
| Central suction connection diameter | Ø 100 mm |
| The amount of air consumed by the vacuum cleaner | 400 m³/h |
| Diameter of the suction outlet pipe | Ø 100 mm |