No products
The value of the basket includes the minimum delivery cost.
SID-Z-LV800/BB
New product
Warning: Last items in stock!
Availability date: 2018-05-22
Pneumatic press with upper nickled and polished plate ideal for laundries. Bottom plate with felt insert. Both plates are heated by steam. Two buttons helps to close the plate - there is also possibility to close plate by foot button (need to be install earlier). Machine is equipped with safety device which protects hands. There is a version of the device which can be connected to central steam suction system, steam generator and compressor. Additional accessories: steam generators: 9L 10/12 kw, 20L 15/18 kw, steam iron and others.
| Height | 90 cm |
| Width | 102 cm |
| Depth | 115 cm |
| Weight | 250 kg |
| Electrical connetcion | 380-415V |
| Pomp power | 550W |
| Diameter of connection to the steam source | 1/2 inch |
| Pipe diameter for reusing condensate | 1/2 inch |
| Amount of steam needed | 10 - 12 kg/h |
| Steam working pressure | 5 - 8 Bar |
| Ciśnienie robocze powietrza | 6 Bar |
| Boiler drain valve diameter | 1/2 inch |
| Type of water connection | Rubber pipe internal diameter 12mm |
| Air duct connection diameter | 3/8 inch |
| Central suction connection diameter | Ø 100 mm |
| Compressor engine | 750 W |