No products
The value of the basket includes the minimum delivery cost.
BSC-Z-BCS2
New product
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Machine for double-head hat stabilisation with BCS2 steam generator.
The machine has suction and steaming from the ironing mold and is manufactured with a built-in steam generator. We offer BCS 1 and BCS2 versions - with one or two forms.
| Height | 82 cm |
| Width | 122 cm |
| Depth | 52 cm |
| Weight | 105 kg |
| Electrical connetcion | 220-240V |
| Boiler capacity | 7L |
| Supply power of the steam generator heater | 4000 |
| Working pressure | 3.5 - 4.5 Bar |
| Fan power | 2 x 130 W |
| Heater power | 2 x 600 W |