No products
The value of the basket includes the minimum delivery cost.
COM-Z-PL/T 900 PNEUM
New product
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Professional pneumatic fusing press Comel PL/T 900 PNEUM with a working plate 90 x 40 cm. Equipped with adjustable clamp by a reducer and a pressure gauge. An electronic programmer for adjusting the clamping time and plate temperature makes work easier and more efficient. Two safety buttons protect against accidental closing of the disc.
| Height | 54 cm |
| Width | 102 cm |
| Depth | 78 cm |
| Weight | 105 kg |
| Electrical connetcion | 220-240V |
| Compressed air pressure | 2.5 - 8 Bar |
| Plate heater power | 2250W |
| Temperature | 0-210 C |
| Time | 0 - 90 sec |
| Producent | CO.M.E.L srl |
| Adres | Via dell’Industria 40, 61045 Pergola (Włochy) |
| Kontakt | info[at]comelsrl.eu |