No products
The value of the basket includes the minimum delivery cost.
COM-Z-PL/T 900
New product
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Fusing press Comel PL/T 900 with a working surface of 90 x 40 cm. Equipped with manual adjustment of the clamping force and an electric thermostat to regulate the temperature of the board and gluing time. It has a safety device to prevent accidental closing of the disc.
| Height | 50 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 70 cm |
| Weight | 79 kg |
| Electrical connetcion | 220-240V |
| Plate heater power | 2250W |
| Temperature | 0-210 C |
| Time | 0 - 90 sec |
| Producent | CO.M.E.L srl |
| Adres | Via dell’Industria 40, 61045 Pergola (Włochy) |
| Kontakt | info[at]comelsrl.eu |